non-financial development institution
major organizer of congress and exhibition events
RC personal account
Восстановление пароля
Введите адрес электронной почты или телефон, указанные при регистрации. Вам будет отправлена инструкция по восстановлению пароля.
Некорректный формат электронной почты или телефона
Yukiya  Amano

Yukiya Amano

General Director, International Atomic Energy Agency (IAEA)
Biography
Career summary
  • August 2005 — August 2009: Permanent Representative and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to the International Organizations in Vienna and Governor to the IAEA
  • April 2007: Chairman of the First Session of the Preparatory Committee for the 2010 NPT Review Conference
  • September 2005 — September 2006: Chairman of the Board of Governors of the IAEA
  • August 2004: Ambassador, Director-General for Disarmament, Non-Proliferation and Science Department, Japanese Ministry of Foreign Affairs
  • August 2002: Ambassador, Director-General for Arms Control and Scientific Affairs, Japanese Ministry of Foreign Affairs
  • August 2001: Visiting Scholar, Monterey Institute of International Studies, USA
  • July 2001: Governmental Expert on Disarmament and Non-Proliferation Education to the UN Group
  • April 2001: Governmental Expert on Missiles to the UN Panel
  • February 2001: Fellow, Weatherhead Center for International Affairs, Harvard University, USA
  • January 2000: Chairman of the G7 Nuclear Safety Group
  • August 1999: Deputy Director-General for Arms Control and Scientific Affairs, Japanese Ministry of Foreign Affairs
  • June 1997: Consul General of Japan in Marseilles, France
  • August 1994: Counsellor, Delegation of Japan to the Conference on Disarmament, Geneva, Switzerland
  • August 1993: Director, Nuclear Energy Division, Japanese Ministry of Foreign Affairs
  • February 1993: Director, Nuclear Science Division, Japanese Ministry of Foreign Affairs
  • February 1990: Director, OECD Publications and Information Center, Tokyo, Japan
  • October 1988: Director for Research Coordination and Senior Research Fellow, Japan Institute of International Affairs, Tokyo, Japan
  • April 1972: Joined Japanese Ministry of Foreign Affairs

Education and academic experience
  • 2001-2002: Visiting Scholar, Monterey Institute of International Studies, USA
  • 2001: Fellow, Weatherhead Center for International Affairs, Harvard University, USA
  • 2000-2001: Lecturer, International Politics, Sophia University, Japan
  • 1991-1992: Lecturer, International Politics, Yamanashi University, Japan
  • 1988-1990: Director for Research Coordination and Senior Research Fellow, Japan Institute of International Affairs, Japan
  • 1974-1975: Studies at the University of Nice, France
  • 1973-1974: Studies at University of Besancon, France
  • 1972: Graduated from Faculty of Law, University of Tokyo, Japan